Tarihi Yıldırım - İmamoğlu yayınını dünya basını nasıl gördü?

Uzun süredir heyecanla beklenen 16 Haziran Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu ortak yayını dün akşam Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde yapıldı. Fox TV, Habertürk, A Haber, NTV gibi kanallar programı canlı olarak servis etti. Türkiye'de uzun yıllardır birbirine rakip iki adayın bir canlı televizyon programına çıkmaması nedeniyle tarihi bir özelliğe sahip olan yayını dünya basını da yakından takip etti. Uluslararası yayın ve basın kuruluşları İmamoğlu ve Yıldırım hakkında neler söyledi?

Tarihi Yıldırım - İmamoğlu yayınını dünya basını nasıl gördü?

Seçime günler kala ilgiyle beklenen merak edilen İBB Başkan adayları Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım yayını dün akşam 21:00'da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde, İsmail Küçükkaya'nın moderatörlüğünde yapıldı. 23 Haziran'da oy kullaanacak ya da kullanmayacak milyonlarca vatandaş iki adayın ortak yayınını heyecanla takip etti.

Vatandaş sokakta, kahvehanelerde izledi

İstanbul'un bazı ilçelerinde, ortak yayın dev ekranda verildi. Kadıköy’ün Osmanağa Mahallesinde bulunan Yoğurtçu Parkı’na ve Beşiktaş İskelesi yakınlarında vatandaşlar yayını toplu halde izledi.

   

Uzun yıllardır -yaklaşık 17 yıldır- seçime girecek iki rakip aday Türk televizyonlarında karşılıklı olarak çıkıp, konuşmamıştı. Dolayısıyla Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım birçok açıdan tarihi bir yayına imza atmış oldular.

Peki, tarihi yayını dünya basını nasıl takip etti? Uluslararası basın kuruluşları yayın hakkında neler yazdı, neler söyledi?

ABD'nin en çok satan gazetelerinden New York Times yazarı Calotta Gall, ortak yayının Türk vatandaşları için nadir gerçekleşen bir demokratik deneyim olduğunu ve 17 yıldır bu tarz bir oturum düzenlenmediğini belirtti. Gail, liderlerin birbirlerine hediye verdikten sonra, seçim süreci sırasında yaptıkları hataları eleştirdiklerini ifade etti. Böyle bir oturumun en son başbakanlık seçimi sırasında 2002 yılında yapıldığını ekledi. 

"Binali Yıldırım sık sık rakibinin sözünü kesti"

New York Times'ın haberinde, Binali Yıldırım'ın İmamoğlu'nun kampanyasındaki vaatleri kullandığı belirtilirken, "Bu stratejinin seçimi kazanmak için yeterli olup olmayacağı net değil" ifadesi kullanıldı. NY Times'ın haberinde, "Her iki aday da İstanbul'un problemlerine çözüm bulma vaadinde bulundu. İmamoğlu yoksulluk ve işsizlik konusunda konuşurken hükümeti eleştirdi. Yıldırım ise hükümette görev aldığı sürece yaptıklarını söyleyerek, İstanbul'un ulaşım sorununu çözme vaadinde bulundu.

Reuters Haber Ajansı ise, yine böyle bir yayının uzun yıllardır yapılmadığını vurgulayarak, İstanbulluların yayına gösterdiği ilgiyi ve sokaktan bizzat takip ettiklerini yazdı.

"En son 2002'de Baykal-Erdoğan başbakanlık yarışı sırasında yapılmıştı"

Associated Press haber ajansı, İsmail Küçükkaya'nın moderasyonuna değiner, Küçükkaya'nın zaman zaman ortamdaki gerilim ve tansiyonu da yönettiğini söyledi. Bu tür bir yayının Türk televizyonlarından en son 2002'de deniz Baykal ve Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık yarışı sıırasında yapıldığını yine vurguladı.

Bloomberg ise oturumda adaylara eşit süre tanındığının altını çizerek, Yıldırım'ın zaman zaman rakibinin süresi sırasında sözlerşne müdahale ettiğini ve İmamoğlu'nun konuya ilişkin eleştirisine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER