Son dakika! Merkez Bankası'nın faiz kararına doların tepkisi ne oldu? Dolar kurunda son durum ne?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugünkü Para Politikaları Kurulu toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. Haziran ayı faiz oranı yüzde 24 ile beklentiler yönünde gerçekleşti. Döviz piyasaları faiz kararı karşısında sakin seyretmeye devam ediyor. Sıkılaştırma etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklemeye devam ettiğini belirten PPK, bununla birlikte piyasanın beklediği gibi "güçlü bir faiz indirim sinyali" vermedi.

Son dakika! Merkez Bankası'nın faiz kararına doların tepkisi ne oldu? Dolar kurunda son durum ne?

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar son durum itibariyle sakin seyretmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısı ardından faizi beklentiler yönünde değiştirmeyerek yüzde 24 olarak belirledi.

Dolar karara tepki vermedi

Merkez Bankası'nın faizleri değiştirmemesinin ardından gün içerisinde 5.83'ü aşan dolar/TL aşağı yönlü hareket ederek 5.78 seviyesine kadar indi ancak kalıcı olamayarak 5.80'e çıktı

Ekonomistler, yüzde 24 seviyesindeki politika faizinde değişiklik beklemiyordu. 

TCMB'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Cari dengede iyileşmenin sürmesi bekleniyor"

"Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER