İstanbul Havalimanı'nda yüz tanıma sistemi ve parmak izi uygulamasıyla 18 saniyede geçiş yapılacak

İstanbul Havalimanı'nı kullanacak kişilerin 18-20 saniyede geçmesini sağlayacak, "Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi" test uygulamaları başladı. EGM ve İGA ortaklığıyla yürütülen çalışmalar sonucunda yolcular, yüz tanıma sistemi ve parmak izlerinin alınması işlemlerinin bitmesi ardından, 16 geliş,10 gidiş ve 4 transfer olmak üzere toplam 30 hızlı geçiş sisteminden yararlanabilecek.

İstanbul Havalimanı'nda yüz tanıma sistemi ve parmak izi uygulamasıyla 18 saniyede geçiş yapılacak

İstanbul Havalimanı'nda 'Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi' test uygulamaları başlamış durumda. Havalimanın işletme sahibi İstanbul Grand Airport (İGA) ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ortak çalışmalar sonucunda yolcuların, pasaport kontrol noktasında 18-20 saniye arasında geçiş yapması sağlanıyor.

Bu uygulama için yolcular yüz tanıma sistemine giriyor ve parmak izleri de alındıktan sonra, pasaporttaki bilgiler bu verilerle eşleniyor. Bu yolcular 16 geliş, 4 transfer ve 10 gidiş noktasından hızlı bir şekilde geçebiliyor. Uygulmadan 18 yaş üstü, TC pasaportu sahibi yolcular faydalanabiliyor. Yolcuların geldikleri ilk noktada pasaportlarını okutmaları gerekiyor.

Sistemi yerli bir firmanın İGA İT'ye uydurularak tasalarlandığı öğrenildi. Havalimanındaki, 'Bana Sor' ekibi tarafından yolcular bilgilendirilip, yönlendiriliyor.

Uygulamayı ilk kez kullanan yolculardan biri olan Müge Aytekin, Londra-İstanbul seyahati sırasında pasaport sırası beklemeden geçiş yapmanın zaman kazandırdığını ve 'Bana Sor ekibinin de kendisini yönlendirdiğini açıkladı.

Yolculardan Müge Aytekin, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitmek üzere ailesiyle İstanbul Havalimanı'na geldiğini, uygulamayı ilk kez kullandığını söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER