Genelkurmay Çatı Davası'nın ardından Ak Parti'den ve Adalet Bakanlığı'ndan ilk açıklama

Genelkurmay Çatı Davası bugün Ankara'da görüldü ve 15 Temmuz 2016'da emir veren ve uygulayan önemli isimlerin bulunduğu isimlerin yargılandığı davada cezalar belli oldu. Duruşmanın hemen ardından Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den ve Ak Parti temsilcilerinden ilk açıklamalar geldi.

Genelkurmay Çatı Davası'nın ardından Ak Parti'den ve Adalet Bakanlığı'ndan ilk açıklama

15 Temmuz 2016'da önemli görevler alan darbe girişminin planlayıcısı ve uygulayıcısı konumlarında bulunan ve aralarında örgütün elebaşı Fethullah Gülen'in de bulunduğu 13’ü firari, 176'sı tutuklu, 35'i tutuksuz 224 sanığın yargılandığı davada cezalar belli oldu.

Darbenin başarılı olması dahilinde Genelkurmay Başkanı olacaklar listesinin ikinci sırasında yer alan Akın Öztürk'ün de olduğu 16 sanığa 141 yıl ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Fethullah Gülen'in dosyası ise davadan ayrıldı.

Duruşmanın hemen ardından Ak Parti'nin yorumuna dair ilk açıklamayı partinin Grup Başkanvekili Bülent Turan yaptı. Turan verilen cezalar hakkında: "15 Temmuz'da milletimize ve vatanımıza kast eden hainler için FETÖ çatı davasında az önce verilen cezalar, toplumda meydana gelen ağır tahribatı ve vicdanlarımızda açtıkları derin yaraları kapatmayacak olsa da bir nebze olsun rahatlatacaktır. Tüm darbecilere ders ve lanet olsun" dedi.

Adalet Bakanı Gül: "Hukuk örneği ortaya koyulmuştur"

Bakan Abdülhamit Gül davanın hukuk açısından önemini ve Türk toplumu nezdinde anlamına dikkat çekerek: "15 Temmuz gecesi ortadan kaldırmaya çalıştıkları anayasaya göre Türk yargısı bu yargılamayı yapmıştır. Büyük bir hukuk örneği ortaya koymuştur. Hukukun ilkeleri doğrultusunda bir yargılama yapmıştır. Adalet yerine getirilmiştir. Bu kararı bağımsız Türk yargısı vermiştir. Bu anlamı ile çok önemlidir." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER