Frida Kahlo'ya ait 'ilk ve tek' ses kaydı ortaya çıktı iddiası

Ünlü ressam Frida Kahlo'ya ait olduğu düşünülen bir ses kaydı, Meksika Ulusal Kütüphanesi'nde ortaya çıktı. Sanat dünyasında heyecan yaratan gelişmeyle ilgili Meksika Kültür Bakanlığı doğrulama için çalışmaya başladıklarını açıkladı.

Frida Kahlo'ya ait 'ilk ve tek' ses kaydı ortaya çıktı iddiası

Yüzyılın en önemli sanatçı ve ressamları arasında gösterilen Meksikalı Frida Kahlo'ya ait olabileceği ve 'ilk ve tek'  ses kaydı olma özelliğine sahip kayıt ortaya çıktı. 1953-1954 yılları arasında kayıt edildiği tahmin edilen ses kaydı Meksika Ulusal Ses Kütüphanesi'nde bulundu.

BCC Guardian Gazete'sinde yayınlanan habere göre, El Bachiller radyo programının pilot bölümünden kesilen kayıtta, ünlü sanatçı Kahlo'nun eşi Diego Rivera için kaleme aldığı Diego’nun Portresi isimli denemeden bir bölüm okunuyor. Sesin Kahlo'nun kendisine ait olduğu iddialarını bu bilgi güçlendiriyor. 

Kaydın AFP (Fransız Haber Ajansı) çevirisine göre şunlar söyleniyor; 

“(Diego) Arkadaş canlısı bir yüzü ve hüzünlü bakışları olan dev, muazzam bir çocuktu. Koyu, karanlık, fazlasıyla zeki ve büyük gözleri nadiren yerinde dururdu, göz bebekleri bir kurbağanınki gibi kabarık ve çıkık göz kapaklarından neredeyse dışarı çıkardı. Gözleri, bakışlarının daha büyük bir görsel alanı içine almasını sağlardı – sanki büyük mekanlar ve kalabalıkların ressamı için yaratılmışlar gibi…”

Sanat dünyasında heyecan yaratan gelişmeye yönelik açıklama yapan Meksika Kültür Bakanı Alejandra Frausto, kaydın Frida Kahlo'ya ait olup olmadığı ile ilgli çalışmalara başladığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER