İsmail Küçükkaya kimdir, yaşı ve memleketi neresi? İsmail Küçükkaya'nın eşi kimdir?

İsmail Küçükkaya'nın, İBB Başkan Adayları Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın konuk olacağı canlı yayın programının moderatörlüğünü yapacağı haberi öğrenilir öğrenilmez birçok insan merak etmeye başladı. İsmail Küçükkaya kimdir? İsmail Küçükkaya kaç yaşında ve nereli? İsmail Küçükkaya'nın eşi kim? İşte tüm bu soruların yanıtı

İsmail Küçükkaya kimdir, yaşı ve memleketi neresi? İsmail Küçükkaya'nın eşi kimdir?

İsmail Küçükkaya'nın Yıldırım-İmamoğlu moderatörlüğünü yapacağı bilgisi alındıktan sonra birçok insan ünlü gazetecinin hayatını ve kim olduğunu araştırmaya başladı. İşte gazetecinin hayatı ve kariyeri...

İsmail Küçükkaya, Türk gazeteci ve haber sunucusu. Küçükkaya birçok gazete ve televizyonda yer aldı, Anakra temsilciliği ve genel yayın yönetmenliği yaptı. Ayrıca iki de kitap sahibidir. Bunlardan birkaçı; Cumhuriyetimize Dair, Korkma ve Cumhuriyetin İlk Yüzyılı'dır.

İsmail Küçükkaya kimdir, yaşı kaç ve nereli?

İsmail Küçükkaya, 20 Ocak 1972'de Yunus ve Halise Küçükkaya'nın oğlu olarak Kütahya'nın Simav ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Simav'da tamamladı, ardından 1993'te Gazi Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdi.

İsmail Küçükkaya kariyerine nasıl başladı?

İsmail Küçükkaya, gazetecilik kariyerine 1991 yılında Hürriyet Gazetesi'nde muhabirlik yaparak başladı. Hürriyet Gazetesi'nde çalıştı ardından Sabah ve Star gazetelerinde görev aldı. 2000 yılında Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başlayan gazeteci, 2003 yılında köşe yazarlığını da sürdürerek SkyTürk TV'de Ankara temsilcisi olarak çalışmaya başladı.

Gezi Parkı olaylarında sahadaydı

2005-2008 senelerinde Akşam Gazetesi'nin Ankara temsilciliği yürüten Küçükkaya, 2008 yılı Kasım ayında Akşam Gazetesi'nin genel yayın yönetmeni oldu. Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı olaylarının ardından görevinden alındı.

6 yıldır Fox TV Çalar Saat sunucusu

6 yıldır Fox TV'de çalışan İsmail Küçükkaya esas başarısını burada yakaladı. Erken saatte yayınlanan sabah bülteni gündüz ve akşam kuşağındaki programlarla başa baş izlenmeye başladı. Seçim geceleri, Fox TV Ana Haber Bülteni sunucusu Fatih Portakal ile yaptıkları yayınlar reyting listelerinde üst üste birincilik elde etti. 

İsmail Küçükkaya'nın eşi kimdir?

10 Temmuz 2016'da görsel sanatlar öğretmeni Eda Demirci ile evlendi.

24 Haziran'daki 'Adam kazandı' mesajı

24 Haziran Genel seçimlerinin olduğu gece FOX TV'den İsmail Küçükkaya'nın sorularını Whatsapp üzerinden yanıtlayan CHP Cumhurbaşkanı Adayı İnce, Küçükkaya'nın seçim hakkında yorumunu sorması üzerine İnce, 'Adam kazandı' diye cevap yazdı. 

Bu mesajı canlı yayında duyuran İsmail Küçükkaya ile İnce arasında 'Off the record' (kayıt dışı) tartışması başladı.

"Arkadaşça mesaj attım" dedi

Basın toplantısı yapan Muharrem İnce, basın mensuplarının 'Adam kazandı' mesajının sorulması üzerine şunları söyledi: "Orada bir hatam oldu, onu kabul edeyim. Ben İsmail Küçükkaya’ya arkadaşça mesaj attım. Onun haber yapacağını tahmin etmedim. Benim gibi deneyimli siyasetçinin bunu yapmaması gerekirdi. Vatandaşlarımızın bunu bir tweetle öğrenmemesi gerekirdi. Onu haber yapacağını düşünmediğim için, demek ki gazetecilerle dost olurken daha dikkatli olmak gerekiyormuş. Hata benim, bir hata yaptım o konuda. Özür diliyorum o konu için."

 "Bir Cumhurbaşkanı adayının seçim sonucunu kabul etmesi haber değil midir?"

Muharrem İnce'nin açıklamalarının ardından Gazeteci İsmail Küçükkaya da yanıt verdi. Küçükkaya'nın mesajları şöyle:

"Seçim gecesi canlı yayındayım. Saatler 00.37 olmuş. Herkes konuşmuş, İnce susuyor. Kayıp. Herkes merak ediyor ‘nerede’ diye. İnce’ye yazdım, ‘neredesiniz? Ne diyeceksiniz?’ Yanıtı şu oldu; “Adam kazandı” Elbette bunun haber değeri var... Erdoğan ve Bahçeli konuşmuş. Herkes İnce’nin ne diyeceğini merak ediyor. Bu haberdir. Seçimin sonucunu 00.37’de kabul etmiş. Haber değil mi?

Seçim gecesi saat gece yarısını geçmiş, ortalıkta türlü dedikodular var. Bir Cumhurbaşkanı adayının seçim sonucunu kabul etmesi haber değil midir? Bunu kim iddia edebilir. Böyle bir açıklamayı seçim gecesi duyurmayacak kişiye gazeteci denir mi?

İnce şunu yapmalıydı: çıkıp kameraların karşısında da konuşmalı ve mesajını vermeliydi. Bana mesajı verdikten sonra da pekala bunu yapabilirdi. O kadar bekledi, sustu, kayboldu. Kabahati şimdi niye başkasında arıyorsun.

Ayrıca... İnce, gazeteciye bilgi verdikten sonra ‘bunu kullanma’ diye uyarabilirdi. “Off the record” (kayıtdışı) notunu düşebilirdi. Yapmadı. Seçim gecesi bir Cumhurbaşkanı adayının söylediği herşey -o uyarıyı yapmadığı sürece/ haberdir.

İnce bu incelikleri bilir. Nitekim kendisinin CHP’nin C.B. adayı olacağını kamuoyuna ben duyurmuştum. Kaynağım İnce idi. Bazı özel bilgileri vermişti, özel uyarılarda bulunmuştu. Riayet ettim. Bunları bilir. ‘Adam kazandı’ derken de ‘yazma/konuşma’ diyebilirdi."

İsmail Küçükkaya'nın kitapları

Cumhuriyetimize Dair (2008)
Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (2012 İlber Ortaylı ile birlikte)
Korkma (2016)

Ödülleri

Altın Kelebek Ödülü - En İyi Erkek Haber Sunucusu (2017 aday gösterildi)

Türkiye Altın Marka Ödülü - Yılın Televizyon Sunucusu (2017 kazandı)
MGD Ödülü - En İyi Sabah Haber Kuşağı (2018 kazandı)

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER