CHP'li Mahmut Tanal'dan İGDAŞ'ın personeli ev ev gezip Binali Yıldırım'a oy istedi iddiası

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, belediyeye ait İGDAŞ'ın personelinin yardıma muhtaç ailelerin evlerini ziyaret ederek AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’a oy istediğini iddia etti. Tanal, iddiasını kendisine gelen ihbarlara dayandırdı. İGDAŞ, ise ziyaretlerin 'periyodik empati' çerçevesinde yapıldığını savundu.

CHP'li Mahmut Tanal'dan İGDAŞ'ın personeli ev ev gezip Binali Yıldırım'a oy istedi iddiası

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) bir şirketi olan İGDAŞ’ın, AK Parti tarafından yeniden İBB Başkanlığı'na aday gösterilen Binali Yıldırım’ın seçim kampanyası için kullanıldığını öne sürdü.

İddiaya göre olay şu şekilde yaşandı: İGDAŞ Genel Müdürü tarafından telefon mesajıyla Kartal bölgesine çağrılan kurum personeli, bayram öncesinden (1,2,3 Haziran ve 7,8,9 Haziran tarihlerinde) başlanarak yardıma muhtaç ailelerin evlerini ziyaret edip Yıldırım’a oy istemeleri yönünde görevlendirildi. 1 müdür 1 şef, 1 şef 1 mühendis, 1 teknik personel gibi 2’li gruplar halinde görevlendirilen personele, çalışmaların seçime kadar (hafta sonu tatilleri dahil) devam edeceği belirtildi. AKP adayına oy isteme görevi verilen personele, İGDAŞ logosu bulunmayan kiralık araçlar tahsis edildi. 

Başlarında müdürlerin, şeflerin bulunduğu İGDAŞ personeli, ev ev dolaşırken AKP’nin hazırladığı gıda malzemelerini ve seçim promosyon ürünlerini de dağıttı. Ziyaretlerde oyların 23 Haziran’da Yıldırım adına atılması mesajı verildi. Söz konusu personele fazla mesai ücretlerinin başka yollarla ödeneceğinin söylendiği, bazı ödemelerin yapıldığı da öne sürüldü. 

Ayrıca, görevlendirilen İGDAŞ personeli içinde evlere gidip Binali Yıldırım’a destek talebinde bulunmak istemeyenlerin olduğu, işten atılma korkusuyla seslerini çıkarmadıkları, ziyaretlerde amirlerine iştirak ettikleri belirtildi.

"Herhangi bir siyasi amaç taşımıyor"

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın paylaştığı iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yapan İGDAŞ, “İddialara konu olan ziyaretlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, empati ziyaretleri kapsamında periyodik olarak yapıldığını, sadece yönetici personelin gönüllülük esasına göre katılım gösterdiğini” ileri sürdü. Yapılan ziyaretlerin herhangi siyasi bir kimlikle yapılmadığı ve siyasi amaç taşımadığı savunularak, “Dolayısıyla oy istemek asla söz konusu değildir” denildi. 

Vatandaşların evlerine yapılan ziyaretlerde siyasi içerikli bir hediyenin dağıtılmadığının da savunulduğu İGDAŞ açıklamasında, “Hediye geleneksel olarak bayramlaşma vesilesiyle götürülen bir kutu çikolatadan ibarettir” ifadelerine yer verildi.

İhbardaki fazla mesai ücreti ödenmesi iddiası için ise, “Ziyaretleri gerçekleştiren personel tamamen gönüllülük esasına göre bu çalışmada yer almıştır. Dolayısıyla herhangi bir mesai ücreti ödenmesi söz konusu değildir” savunması yapıldı.

Tanal ''TBMM gündemine taşıyacağım''

İGDAŞ’ın kendisine verdiği cevapla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP’li Vekil Mahmut Tanal, tevil yoluyla yazdıklarının ikrar edildiğini söyledi. Tanal, İGDAŞ yöneticilerine personele atılan mesajları paylaşmaları çağrısında bulunarak, “Empati mühendis ve teknik personelle mi yapılır? Tatil olduğu halde İGDAŞ personeli hangi hak ve yetki ile sabah saat 09.00’da çalışmak üzere toplantıya çağrıldı?” diye sordu. 

Tanal, bu olayın peşini bırakmayacağını, TBMM gündemine taşıyacağını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER