Gazeteciler için tartışmalı gelişme: Haber başlığı yazan robot üretildi

Primer adlı yapay zeka şirketi insanların yazabileceği kapasitede haber başlığı üretebilen bir araç geliştirdiğini duyurdu.

Gazeteciler için tartışmalı gelişme: Haber başlığı yazan robot üretildi

"Axios" adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Üretilen yapay zeka, bir milyondan fazla haberi ve haber başlığını okuyabiliyor. Daha sonra bir önceki deneme verilerine göre bunların içerisinden en uygun kelime serilerini bir araya getiriyor. İnsanlar da yapay zekanın ürettiği başlıklarla, insanlar tarafından yazılan orjinal başlıkları karşılaştırabiliyor.

John Bohannon: Bu yöntem bir "başlık Turing testi"

Primer şirketinin direktörü John Bohannon bu yöntemin bir "başlık Turing testi" olduğunu söylüyor. İngiliz matematikçi Alan Turing’in yaptığı testte, bir bilgisayarın zeki olarak nitelendirilebilmesi için kendisini, karşısındakine insan olduğunu kanıtlamaya çalışıyor olması isteniyordu.

Yapılan testte yapay zekaya, hangi başlıkların insanlar tarafından hangi başlıkların bilgisayarlar tarafından üretildiği soruldu. Sonuca göre yapay zeka, insanları yüzde 50 oranında geçmeyi başardı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER