Yurt dışından getirilen telefonların prosedüründe önemli değişiklik!

Yurt dışından telefon getirip kullanma sürecine yönelik birçok kişiyi zorlayacak önemli bir değişiklik daha yapıldı. Süreç birçok kişi için çok daha zor hale getirildi.

Yurt dışından getirilen telefonların prosedüründe önemli değişiklik!

Daha önce yurt dışından yolcuların getirip kayıt ettirilebildiği cep telefonlarının pasaport kayıt süresi 2 yıldan 3 yıla çıkartılmıştı. Süreçte daha önemli sayılacak bir değişikliğe gidildi. Resmi gazetede yayımlanan “4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” kapsamında başkasının pasaportu üstüne telefon kaydettirip kendi hattınızla kullanma olayı sona erdi. Bundan sonra yurt dışından gelen telefonlar sadece yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılabilecek. 

Kayıt ücretleri de değişebilir

2018’de IMEI kayıt ücreti 170 TL’den tam 500 TL‘ye çıkarılmış, 2019’da bir kez daha artırılarak 618 TL seviyesine kadar ulaşmıştı. Telefonlara yapılan yeni ÖTV zammı ile 1.000-1.500 TL arasında olacağı düşünülüyor. Bu konuyla ilgili atılmış bir adım bulunmamakla birlikte giderek zorlaşan sürecin getirisi olarak fiyatların artacağı kaçınılmaz bir gerçek haline geliyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER