Dünyanın en stresli 11. ülkesi olduk! Stresin en büyük sebebi geçim sıkıntısı

Dünyanın en stresli ülkelerin belirlendiği listede 140 ülke arasında Türkiye 11. oldu. Ajans Press'in GALLUP verilerinden ve medyadan alınan verilere göre derlenen rapora göre, en stresli ülke Yunanistan oldu. Katılımcılar arasında maddi durumu kötü olanların yüzde 68'inin stres altında olduğu anlaşıldı.

Dünyanın en stresli 11. ülkesi olduk! Stresin en büyük sebebi geçim sıkıntısı

Türkiye, dünyanın en stresli ülkelerinin derlendiği 140 ülke arasında 11. seçildi. Ajans Press'in GALLUP verilerinden ve medyadaki haberlerden derlenen bilgilere göre, Türkiye'deki stres ortalaması yüzde 52  olarak duyuruldu.

En stresli ülke Yunanistan

Duygu durumu açısından en çok stres yaşayan ülke ise yüzde 69 ile Yunanistan olarak görülürken, ikinci sırada yüzde 58 ile Filipinler, üçüncü sırada ise yüzde 57 ile Tanzanya'nın yer aldığı saptandı. Bununla birlikte stres ve endişe duygusunun en fazla 30 ile 49 yaş aralığındaki insanlarda görüldüğü kaydedildi. Maddi gelire oranla yaşanan strese de bakılırken, katılımcılar arasındaki maddi durumu düşük seviye olanların yüzde 68'inin stresli olduğu anlaşıldı.

Geçim sıkıntısı en büyük stres kaynağı

Gerçekleştirilen medya incelemesinde, konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Geçtiğimiz yıl stres başlığı altında 43 bin 810 haber yansıması tespit edilirken, geçim sıkıntısının insanlar üzerinde olumsuz etkisi gözden kaçmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER